resin
آموزش کار با رزین اپوکسی و چوب + فیلم فارسی (video)

اگر شما هم جز اون دسته افرادی هستید که به دنبال شغل خاص خود هستید و یا دنیال راهی هستید که تمام ایده و طرح های ذهنی خود را بسازید ولی هنوز راه حل مناسبی پیدا نکرده اید؟و همیشه با این مشکل دست وپنجه نرم میکنید که برای عزیزان تان چه هدیه ای بخرید که همیشه خاص باشد توصیه میکنم مقاله زیر را با دقت مطالعه فرمایید تا راه حل مشکلات خود را پیدا کنید.

رزین و اپوکسی رزین

امروز من شما عزیزان را با خاص ترین ماده و دنیای عجیب آن آشنا میکنم.ماده ای که هزار مورد کاربرد دارد. شما با آن میتوانید بهترین هدیه ها خاص ترین دیزاین  ها را ایجاد کنید و حتی میتوانید  یکی از پر درآمد ترین شغل ها برای خود ایجاد کنید.ابتدا این ماده ی شگفت انگیز را بشناسیم (رزین چیست؟)سپس به بررسی نکات مهم می پردازیم  در جلسات بعد چند ویدیوی آموزشی را در اختیار شما عزیزان قرار میدهم. قول میدهم با رعایت نکات ساده و همراه کردن ذوق و سلیقه خود بهترین اثار را خلق میکنید.

رزین چیست؟؟

اکثر کسایی که رزین را میشناسند  یا برای آنها این اسم آشنا هست خاطره ای از زرین گیاهی در ذهم آنها تلقی میشود.بهترین نمونه رزین گیاهی یا طبیعی از شیره درخت کاج به دست می آید که چسبناک میباشد و با گذشت زمان غلیظتر میشود.این ماده به تازگی شناخته نشده و از گذشته مورد استفاده بوده است. در گذشته برای درزگیری قایق ها /مومییای کردن اجساد/ظروف / تولید لاک/ جوهر/ جواهر و… مورد استفاده بوده است.

رنگ رزین گیاهی در رده ی شفاف الی قهوه ای قرار داد ومیزان سختی و کدورت و شفافیت آن در گیاهان مختلف متفاوت است .همانطور که میدانید بشر و تکنولوژی همیشه همکاری داشتند تا ساده ترین روش و بهترین راه را پیدا کنند با پیشرفت تکنولوژی رزین مصنوعی جایگزین بسیار مناسبی برای رزین طبیعی شد.رزین های مصنوعی بسیار پایدارتر و تصفیه راحتتر و همچنین یکنواخت تر از رزین های طبیعی میباشد.وچون در شرایط آزمایشگاه تولید میشود ناخالصی محصول بسیار کمتر میباشد.

انواع رزین

انواع رزین ها عبارتند از:

۱٫ رزین پلی استر

۲٫رزین اپوکسی

۳٫درین فنولیک

۴٫سایر رزین ها

از بین انواع رزین ها ( رزین اپوکسی و پلی استر) نوع خاصی میباشد که برای ساخت زیرالات و کار های هنری استفاده میشود.

رزین پلی استر

رزین پلی استر : نوع خاصی رزین که به صورت  مایع است بادرصد خاصی از هاردنر ترکیب شده.و باید مدت زمان مشخصی بگذرد تا خشک شود برای کاهش زمان خشک شدن میتوان از کاتالیزور استفاده کرد.مقدار هاردنرو کاتالیزور در رنگ و کیفیت رزین تاثیر دارد.رزین پلی استر بسیار با کیفیت و با دوام بوده است و در کارهای صنعتی و تولید سنگ های خاص و مجسمه سازی کاربرد دارد. برای رنگ آمیزی ساخته های پلی استر میتوان از جوهر رنگ یا رنگ های فوری مخصوص رنگ آمیزی ماشین استفاده کرد.از برخی خصوصیات رزین پلی استر میتوان به قیمت مناسب آن نسبت به بقیه رزین ها اشاره کرد . رنگ آمیزی آسان آن هم جز مواردی هست که قابل توجه هست.

توصیه میشود درحین استفاده از رزین پلی استر از ماسک ایمنی و دستکش حتما استفاده شود و درمحیطی کار انجام شود که دارای تهویه هوا باشد. چرا که بخارات پلی استر سمی و خطرناک هستند. لذا خواهشمندم نکات ایمنی را  در حین کار رعایت کنید.

رزین اپوکسی

رزین اپوکسی: رزین اپوکسی  یکی از بهترین و مورد پسندترین رزین ها میباشد. رزین اپوکسی به علت اینکه اثرات سمی بسیار کمتری دارد و برای پخته شدن نیاز به کوره ندارد و در دمای اتاق هم خشک میشود برای ساخت انواع دست ساز ها هنری بسیار مورد استفاده قرار میگیرد. بعد از اینکه روی سطح ریخته شود پس از خشک شدن سطحی شفاف و شیشه ای روی کار ایجاد میکند. رزین اپوکسی از دو جز تشکیل شده است ( زرین و هاردنر) که  هاردنر به عنوان سفت کننده مورد استفاده میباشد.نسبت ترکیب رزین و هلاردنر توسط تولیده کنندها مشخص میشود و توصیه میشود از همین نسب استفاده کنید.

رزین اپوکسی نسبت به رزین پلی استر گرانتر میباشد ولی به علت اینکه اثرات سمی کمتری دارد بسیار مورد پسند تر برای مصارف خانگی میباشد.

برای رنگ آمیزی رزین از هر نوع دسته رنگی (خمیری*پوردی*مایع)  که استفاده شود باید زمانی که رزین هنوز مایع میباشد با آن مخلوط شود

قالب رزین

یکی از ساده ترین روش ها برای ساخت وسایل هنری زیبا استفاده از قالب ها میباشد

قالبهای که قابل استفاده هستند در چند دسته قرار میگیرند:

قالب های سیلکونی

-قالب های پلاستیکی

-قالب های خانگی 

-قالب های لاتکسی

قالب های سلیکونی: بسیار نرم هستند و در بازار انوع مختلفی موجود میباشد و برای ساخت وسایل سه بعدی بسیار مناسب میباشند.

قالب های پلاستکی: یکی از راحترین ها قالب ها میباشد که به راحتی میتوان از فروشگاه ظروف یکبار مصرف و یا ظروف بسته بندی شکلاتها استفاده شود

قالب های خانگی: اگر تمایل به هزینه کردن برای خرید قالب ندارید میتوانید در منزل از انواع ظروف /جایخی/ ظرف شکلات/ و یا حتی انواع بطری ها و اسباب بازی کودکان به عنوان قالب استفاده کنید و لذت ببرید.

قالب های لاتکسی :انواعی از قال ها میباشند که بسیار نرم و انعطاف پذیر میباشد ولی باید توجه کرد این قالب ها نسب به روغن مقاوم نیستند و حل میشنوند برای استفاده از این قالب ها از مایع ظرفشوی استفاده میشود

روان کننده ها

حال یک سوال پیش می اید که چه جور رزین را از قالب جدا کنیم که ب آن نچسبد و کار را خراب نکند.در این جا نقش روان کننده ها مشخص میشود اگر از قالب های سیکونی استفاده کنید نیازی به استفاده از روان کننده ها نمیباشد اما بقیه قالب ها قبل از ریختن رزین در قالب باید با روان کننده آغشته شده باشد که معمول ترین روان کننده اسپری روغن اشپزی میباشد که جوری استفاده میشود که فقط سطح قالب مقداری آغشته شده باشد و روغن اضافی در آن نباشد.

برای قالب های لاتکسی باید توجه داشت که از مایع ظرفشویی به عنوان روان کننده استفاده میشود.

از رزین اپوکسی میتوان انواع سینی ها /زیر لیوانی /ساعت/ تابلو/ میز/انگشتر/ النگو /انواع آویز های گردبند ساخت.

جالبه بدونید از رزین میتوانید روی انواع عکس های چاپ شده بریزید و جذابیت عکس خود را چند برابر کنید اما به این نکته توجه داشته باشد که قبل از ریختن رزین روی عکس باید با لایه ای مخافظ مانند چسب *چوب *سیلر* وارنیش استفاده کنید. لذا تا قبل از خشک شدن مخافظ روی آن رزین نریزد.

یکی از موارد نگران کننده درمورد استفاده از رزین این است که اگر از سطح کار بیرون زدگی شد و یا روی مکانی ریخته شد چه جور تمیز کنیم …

رزین را میتوانید با انواع استون ها لاک پاک کن ها و هر مادی متیله ای پاک کنید.وحتی میتوانید با چاقو یا کاتر قسمت های اضافی  سطح را ببرید.

روش کار با رزین و سایل مورد نیاز

با خوندن قسمت های قبل متوجه تمام موارد درمورد رزین شده اید.حال  با داشتن اطلاعات کافی کار کردن با آن بسیار برای شما راحتتر میباشد.وسایل مورد نیاز عبارتند از :

-زرین و هاردنر

-پیمانه اندازه گیری دوعدد

-ظرف برای مخلوط کردن

-قاشق یکبار مصرف جهت مخلوط کردن

-قالب

ابتدا باتوجه به نسبت های توصیه شده هاردنر و رزین را اندازه گیری کرده و سپس مخلوط میکنیم.درصورت نیاز از دستکش استفاده شود.درمرحله مقداری رنگ اضافه میکینم وسپس رزین رادر قالبی که قبلا با روان کننده اغشته شده است میزیزم .توجه داشته باشید که اگر دوستدارید از وسایل نسبتا سنگین در کار خود استفاده کنید رزین  طی دو مرحله باید در قالب ریخته شود.ابتدا مقداری کف قالب ریخته و صبر میکنم تا خشک شود و سپس وسایل مورد نطر را در قالب گذاشته و بقیه رزین را درقالب میریزیم. سپس ۷۲ ساعت به کارمون زمان میدهیم تا کاملا خشک شود و سپس جدا میکنیم.

انتخاب رنگ /وسایل/ قالب/ اکلیل/استفاده از گل و گیاهان خشک /وسایل ریز و… تماما بستگی به سلیقه شما دارد .ازاینکه وقت گران بهای خودتان را در اختیار بنده قرار دادید بسیار سپاس گذارم امیدوارم که مطالب امروز برای شما مفید بوده باشد.اگر نظرات و سوالهای خودرا برای ما کامنت بگذارین خیلی خوشحال میشویم.